Auschwitz – Birkenau, Krakkó
Tavaszi lengyelországi kirándulásunk úticélja az Auschwitz-Birkenau Múzeum és Krakkó meglátogatása volt.
A II. világháború idején kb. 70 000 ember halálának színhelyéül szolgáló német megsemmisítő táborban ma a holokauszt és a világháború borzalmait bemutató kiállítások találhatóak, a gyűjtemény a fennmaradt barakkok egy részében látható.
Ezen az emlékhelyen róttuk le tiszteletünket gimnazistáinkkal, hogy bővítsük a tanórán szerzett ismereteket, fenntartsuk a szörnyűségek emlékezetét bízva abban, hogy többet nem fordulnak elő hasonló tettek, amikor az ember saját embertársával szemben ilyen iszonyú szörnyűségekre képes.
A koncentrációs tábornak 438 000 magyar foglya volt, ezért a 18-as barakkban kialakított magyar kiállítás talán az addig látottaknál is felkavaróbb volt. A tárlat kilenc téma köré szerveződik: “minden tizedik, minden harmadik; munkaszolgálat; jogfosztás-kifosztás; német megszállás; deportálás; Auschwitz; roma holokauszt; az embermentés; egy túlélő kettős fényképe”. Az emlékhelyen az áldozatok nevei „futnak a falon”, a megrázó képeket egyetlen hangeffektus, a szívdobogás kíséri, amely a krematórium felé hangosodik, onnan pedig elhalkul.
A haláltáborban elkövetett szörnyűségek és kegyetlenkedések emléke megrendítő élmény volt számunkra, de meggyőződésünk, hogy tudatos jelen- és jövőépítés nem valósulhat meg a múlttal való szembenézés, a történelem alapos megismerése nélkül, ezért az ehhez hasonló tapasztalatok megszerzése is elkerülhetetlen.
A múzeum meglátogatása után – mintegy feloldódásként – krakkói városnézésen vettünk részt, megtekintettük a Wawel-dombot a Királyi palotával és a Székesegyházzal, egy kellemes sétát tettünk a Visztula partján, majd a Főtéren, ahol megcsodálhattuk a Posztóházat, a Mária templomot és a Flórián kaput.
Az átélt programok, a rengeteg benyomás, a felmerülő kérdések újra és újra arról győznek meg bennünket, hogy elsődleges feladatunkat, az élet és egymás tiszteletét, megbecsülését, szeretetét soha ne tévesszük szem elől.
Batizné Nagyváradi Éva